Vefk Nedir ve Ne İşe Yarar?

Vefk Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bir çok insan tarafından “Hocam vefk yapıyor musunuz?” sorusu üzerine bu makeleyi yazma gereksinimi doğmuş oldu. Vefk nedir, nasıl yapılır, etkisi var mı, vefk yapan medyumlar kimlerdir, vefk yorumları doğru mu, İslam dinin vefke bakışı ve bunlar gibi soruları net ve açık bir şekilde cevaplayacağım

Vefk Nedir?

Vefk, havas ilmi içerisinde yer alan ve belli İslami kurallarla uygulanan, kişilerin isimleri, doğum tarihleri, anne isimleri, bazı ayetler, dualar, esmalar vb. şeylerle yapılacak hesaplamalarla oluşturulan, geçmişten bugüne dek uygulanan, çeşitli metotlarla şifrelenmiş şekilde hazırlanmış bir tür dualı tılsım çeşididir. Çeşitli din alimleri ve havas ilmiyle ilgilenen hocalar tarafından hazırlanmaktadır. Bir çok vefk türü vardır. Vefklerin çeşitli tabloları olur ve belli günlerde, belli saatlerle, belli malzemelerle hazırlanır. Vefkin hazırlanabilmesi için ebced hesabı, yıldızname bakımı, cifr gibi havas ilminde yer alan çeşitli yöntemlerden yardım alınarak işlemler gerçekleştirilir.

Vefk Nasıl Yapılır?

Arapça da her harfin bir sayı değeri vardır. Probleme bağlı olarak hazırlanacak vefkte bu sayı değerlerine uygun olarak çeşitli havasi şekiller, sayılar ve tablolamalar ile vefk yapılır. Vefkin hazırlanabilmesi için çeşitli malzemeler gerekir. Bu malzemeler çoğu zaman çeşitli tütsüler, zemzem suyu, gülsuyu, safran, ceylan derisi, bakır levha gibi çeşitli malzemelerdir. Bu malzemeler vefkin yapılış amacına göre ve işlemin uygulanış biçimine göre temin edilerek hocalar tarafından hazırlanır. Daha sonra vefkler üzerine yapılacak okumalarla rahmani cinlerin yönlendirilmesiyle belli bir zaman içerisinde vefkin işe yaraması beklenir.

Vefk Nasıl Yazılır?

Vefk tablolar ve belli şekiller halinde çeşitli buhur, bitkiler ve tütsüler eşliğinde, rahmani cinlerin davet edilmesiyle, genellikle zemzem, gül suyu ve safran karışımı ile hazırlanan mürekkep ile yazılır.

Vefk ve Ebced Hesabı

Vefkler her zaman hazırlanamaz. Belli günlerde, belli saatlerde, ebced hesabıyla yapılacak olan çeşitli matematiksel hesaplamalarla hazırlanır. Vefki hazırlayacak olan hocanın vefk hazırlamak için gerçekten ilmi bilgisi varsa zaten tüm bu kural ve ritüellere uyar. Vefk hazırlamadan önce mutlaka oruç tutar ve riyazet eder.

Vefk Kaç Günde Etki Eder?

Büyü yaptırmaktan korkarak ya da manevi olarak problem yaşayacağını düşünen, rahmani yöntem adı altında vefk yaptırarak hayallere ve umutlara kapılan masum insanlar, yaptırdıkları vefklerin kaç günde etki ettiğini merak ediyorlar. Sahtekar medyumlar tarafından tamamen insanları kandırmak maksadıyla ortaya atılan vefklerin, genellikle 21 gün ile 41 gün içerisinde etki ettiği söylenir.

Büyücülükle ve metafizikle ilgilenen herkes tarafından iyi bilinmelidir ki; vefkin hiç bir konuda, hiç bir şekilde tam bir etkisi yoktur. Bir nebze plasebo etkisi oluşsa da, gönül meseleleriyle ilgili konularda kesin ve net olarak bilinmektedir ki, hiç bir tesiri bulunmaz. Yani birinin geri gelmesi için yada bağlanması için bir medyuma başvurduysanız ve bu medyum size vefk ile çare sunduğunu söylediyse, bir de büyük bir hata yaparak bu kişiye para gönderdiyseniz, geçmiş olsun, ne yazık ki dolandırıldınız. 41 gün değil, 41 yıl bekleseniz vefkten hiç bir sonuç alamazsınız.

Vefk İşe Yarıyor Mu?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, vefkin herhangi bir konuda hiç bir etkisi yada tesiri yoktur. Vefkler bir tür dua yöntemi olduğu için vefkin taşınması ya da saklanması metafiziksel olarak herhangi bir etki ya da tesir göstermez. Vefkten etki beklemek ya da vefkin işe yaramasını beklemek ne yazık ki çok yanlış bir bekleyiş olur. Vefk yaptırarak sıkıntılarınızın ortadan kalkacağını sanıyorsanız, ancak gereksiz yere umut besleriniz ve dolandırılırsınız.

Basit bir matematikle, vefk yaparak ya da taşıyarak bir şeyler yoluna girecek olsaydı, hiç kimse boşanmaz, hiç kimse ayrılmaz, hiç kimse aşk acısı çekmez, hiç kimse özlem duymaz ve tüm dünya mutlu bir şekilde hayatına devam ederdi. Sıkıntı yaşayan herkes bir hocaya gider, vefk yaptırır ve takılacak bir vefkle her şey güllük gülistanlık olurdu.

Vefk Duası

Bazı medyumlar, kendilerine danışan kişilere hiç bir şey göndermezken, bazıları da vefk adı altında muska şeklinde içinde ne olduğu belli olmayan karalama kağıt parçaları göndermektedirler. İnsanları kandırmak maksadıyla gönderdikleri bu tür şeylerin hiç bir etkisi yoktur. Gönderdikleri şeyin inanılırlığını arttırmak için bu vefklerin yanında bir de okunacak olan vefk duası adı altında dualar göndererek bu duaları okumalarını istemektedirler. İnsanlar bu duaları okuyarak ve Esma-ül Hüsna’da yer alan bazı esmaları zikir olarak çekerek olmayacak bir umuda kapılmaktadırlar.

Dua etmek ve inançlar doğrultusunda zikir çekmek insan fıtratına uygun bir durumdur fakat bir kağıt parçası taşıyarak, bu kağıt parçasının tutması için dua etmek ve zikir çekmek ise trajikomik ve aynı zamanda tamamen deli saçması bir harekettir. Ancak cahil insanların kanacağı bu tür şeyleri fırsat bilen sahtekarlar, kendilerine hedef olarak bu tür şeylere inanma potansiyeli olan ve sıkıntısına çare arayan bilgisiz ve sorgulamayan kişileri gözlerine kestirmektedir.

Vefk Yorumları

İnternet üzerinde biraz araştırma yaptığınızda, vefk ve vefk yapan medyumlar hakkında bazı sitelere ve yorumlara denk gelirsiniz. Sahtekar medyumlar tarafından kurulan medyum yorum sitelerinde yer alan ve bazı medyumlara vefk yaptırarak sonuç aldığını paylaşan kişilerin hiç birisi gerçek insanlara ait yorumlar değildir. Bu tür sitelerde yer alan bu tür sahte yorumlar, o siteleri açan sahtekar medyumların kendileri tarafından yapılan gerçek dışı yorumlardır. Vefk ile tek bir kişinin dahi sonuç alması mümkündür değildir.

Basit bir matematikle, vefk yaparak ya da taşıyarak bir şeyler yoluna girecek olsaydı, hiç kimse boşanmaz, hiç kimse ayrılmaz, hiç kimse aşk acısı çekmez, hiç kimse özlem duymaz ve tüm dünya mutlu bir şekilde hayatına devam ederdi. Sıkıntı yaşayan herkes bir hocaya gider, vefk yaptırır ve takılacak bir vefkle her şey güllük gülistanlık olurdu. Ya da vefk ile bu kadar kişiyi mutlu etmiş olan bir medyum hoca çoktan kendisinin Mehdi olduğunu iddia ederdi. Bu sebeple, bu tür şarlatanlara ve yalan yanlış yorumlara inanarak hem paranızdan, hem de umutlarınızdan olmayın.

Vefk Yaptırmak Günah Mı?

Bir şeyin günah olup olmaması için o şeyin dini bir altyapısının olması ve insan hayatına doğrudan etkisinin olması gerekmektedir. Vefk denilen çalışmalar kağıt üzerine çizilmiş şekillerdir ve sıradan bir yazıdan farksızdır. Sanılanın aksine hiç bir etkisi yoktur. Bu nedenle vefkin günah ya da sevap olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Herhangi bir kağıda çizilen düz bir resmin hükmü neyse, vefk içinde aynı hüküm geçerlidir. Yani herhangi bir hükmü yoktur.

Vefk Büyü Müdür?

Vefk çalışmaları, yaşadıkları sıkıntılar için çözüm arayan insanların, manevi ve vicdani sebeplerden büyü yaptırmak istemeyerek çözüm araması üzerine, bunu fırsat bilen sahtekarlar tarafından uydurulmuş bir yöntemdir. Tarih de vefk vardır ve bugün hala daha uygulanmaktadır fakat tüm havas ilmi kitaplarında vefkin büyü olmadığı yazmaktadır. Havas ilmi adı altında uygulanan bir tür tılsımlı dua şeklidir. Her gerçek medyum tarafından bilinmektedir ki, büyü yapılmadan hiç bir sonuç alınmaz. Vefk ile birinin size aşık olması, sizden ayrılan kişinin geri gelmesi, size soğuk davranan birisinin bağlanması, kısmetinizin açılması ya da birisinin sizden soğutulmasının imkanı yoktur. Büyü ile vefk arasında hiç bir benzerlik ve alaka yoktur.

Vefk Diyanet

Vefk hakkında Diyanet’in resmi web sitesinde yer alan fetva https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/32/vefk-nedir-yapilmasi-ya-da-yaptirilmasi-caiz-midir burada açıkça yer almaktadır. Diyanet üzerinden de açıkça görülebilmektedir ki, vefk bir tür tılsımdır ve büyü olmadan hiç bir etkisi yoktur. Yine Sorularla İslamiyet sitesinde açık ve net bir şekilde bu konuya yer verilmiş ve vefkin var olduğunu ama günümüzde tamamen insanları kandırmak maksadıyla kullanıldığı konusuna değinilmiştir. https://sorularlaislamiyet.com/vefk-nedir-dinimizce-vefk-tilsim-yapmak-ve-yaptirmak-caiz-midir-bazi-ayet-ve-dualari-yazip-tasimanin Vefk ile büyü farklı şeylerdir ve büyü tüm dinlerde açıkça yasaklanmış ve haram kılınmıştır.

Vefk Yaptırmak Caiz Mi?

İsmailağa Cemaati hocalarından Fatih Kalender’in vefk hakkında ki fıkhi fetvası videoda mevcuttur.

 

Vefk Yapan Medyumlar

Vefk hazırlamak, normal bir tılsım hazırlamaktan çok daha meşaketli ve çok daha zordur. Bir medyum normal bir tılsım yapabilir ama her medyum vefk hazırlayamaz. Rahmani medyumluk adı altında rahmani varlıklarla ya da hüddamlarla çalıştığını söyleyerek insanları kandıran dolandırıcıların gerçek medyumlukla alakası olmadığı gibi, bu tür şeyler sadece insanların dini duygularını sömürmek amacıyla uydurulan şeylerdir.

Sahtekar medyumların uydurduğu en yaygın vefk türleri:

 • Geri getirme vefki
 • Bağlama vefki
 • Evlilik vefki
 • Aşk vefki
 • Soğutma vefki
 • Kısmet açma vefki

Bunlar dışında ayrıca başka türlü vefk türleri olduğunu paylaşan ve bunlarla insanlara fayda sağladığını söyleyen kişilerin medyumlukla hiç bir alakası yoktur. Lütfen bu tür sahtekarlara inanmayın. Hiç bir metafizik uzmanı ya da havas ilmiyle ilgilenen hiç bir hoca, yaptığı vefk çalışmalarından kesin sonuç alınacağı garantisini sunmaz. Dürüst bir medyum hoca vefk gibi gereksiz şeylerle uğraşmaz ve insanları bu tür şeylerle kandırmaz. Gerçek medyumlar büyü yapar ve kısa sürede sonuç verir.

Vefk Nasıl Bozulur?

Benden önce başka medyumlara başvurarak kandırılan ve vefk adı altında kendilerine gönderilen şeylerle 41 gün beklediklerini ama hiç bir sonuç alamadıklarını söyleyen danışanlarımın, vefki yaptırdıkları sahtekarlara işlemin neden işe yaramadığını sorduklarında ise en sık duyduğu yalanlar:

 • Vefk yere düşmüş.
 • Vefk varken alkol alınmış.
 • Vefk varken ilişkiye girilmiş.
 • Vefk evde unutulmuş.
 • Vefk duası yanlış okunmuş.
 • Regl döneminde vefk takılmış.
 • Vefk ters takılmış.
 • Vefke su değmiş.

şeklinde yalanlardır. Daha sonra kişilere vefkin bozulduğunu ve tekrarlanması için tekrar para göndermeleri ya da başka bir işlem yapılması için ekstra masraf gerektiğini söylerler. Bunlar sahtekar medyumların en klasik yöntemleridir. Açık ve net belirtiyorum ki vefk asla işe yaramaz ve yukarıda bahsedilen şeylerle de vefk bozulmaz. Bunu uyduran kişilerin medyumlukla uzaktan yakından alakaları yoktur. Tek amaçları sizin yaşadığınız o an ki üzgün psikolojiden yararlanarak haksız kazanç elde etmek ve sizin duygularınızı ya da yaşadıklarınızı umursamadan alınterinizle kazandığınız paranızı sizden çeşitli yöntemlerle çalmaktır.

Medyum Yavuz Aydın ve Gerçek Büyü Yöntemleri

Vefk konusu çok daha derin ve ilmi bilgi birikimi gerektiren bir konudur lakin özet haliyle vefk hakkında ki genel bakış bu şekildedir. Vefk ile hiç bir sonuç beklenmez ve hiç bir sonuç alınmaz. Hayata dair herhangi bir konuda problem yaşıyorsanız ve gerçek bir güvenilir medyum arıyorsanız bana ulaşın. Eğer probleminiz çözülebilinecek bir durumsa, tüm problemleriniz için kesin ve garantili olarak kısa sürede garantisi veririm. Sitemin sağ alt kısmında WhatsApp butonuna tıklayarak bana yazabilirsiniz.

Yazar hakkında

Medyum Yavuz Aydın administrator

Medyum Yavuz Aydın, Türkiye'nin en güvenilir ve en iyi medyumlarından biri olarak hizmet veren profesyonel bir medyumdur.